top of page

 

Çocuklarla Ölümü Konuşmak...

Ölüm, ebeveynlerin çocuklarıyla konuşmakta en zorlandığı konulardan biridir.  Sevdiği kişinin kaybı ebeveynler için zaten zor bir süreçken bunu çocuklarıyla paylaşmak daha da zorlayıcı olmaktadır. Bazı anne babalar bunu çocuğa söylemekten kaçınır, gizlemeye çalışır, fakat ebeveynlerin gözden kaçırdığı bir nokta vardır çocuklar anne ve babalarının duygusunu hisseder, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anlar. Bu nedenle ölümü gizlememek, çocuklara net ve sade bir dil kullanarak açıklama yapmak gerekir.

Çocuğa ölümü açıklarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; 

  • Açıklama çocuğa anne ve babası tarafından sakin bir yaklaşım içinde yapılmalıdır. O an ağlamanız ya da üzgün olmanız olasıdır, burada önemli olan aşırı tepkilerden kaçınmanızdır.

  • Ölümü bir bitkinin gelişim sürecinden örnek vererek açıklayabilirsiniz. Dünyadaki tüm canlıların bir yaşam süreci olduğunu söyleyebilirsiniz. 

  • Açıklama yaparken bazı kelime ve cümleleri söylemekten kaçınılmalıdır. Yaşlı olduğu için öldü, hasta olduğu için öldü, uyuyor gibi kullanımlar çocuklar üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir. Hasta olan kişinin öleceği, yaşlı olan herkesin öleceği gibi düşünceleri beraraberinde getirebilir. 

  • Çocuklarında yetişkinler gibi yas tuttuğunu ve yasın evrelerini yaşadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle çocuğunuzun davranışlarında ve duygudurumunda değişimler gözlemlemeniz olasıdır.

  • Çocuklar ölen kişinin nereye gittiğini sorabilirler. ‘O öldü, ölen kişileri bir daha göremiyoruz ama onlara olan sevgimizi hep hissederiz, resimlerine bakabiliriz ya da onunla ilgili konuşabiliriz’ diyebilirsiniz.

  • En dikkat edilmesi nokta da sizlere bir şey olup olmayacağı konusunda düşünmeye başlamasıdır. Burada yapacağınız çocuğunuza güven vererek ‘Ben yanındayım, buradayım, ben seninle uzun yıllar birlikte olmayı, uzun yıllar yaşamayı planlıyorum’ demenizdir.

Sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı ve mutlu yıllarınız olsun.

Sevgiler...

bottom of page