top of page

Tuvalet Eğitimi

 

Tuvalet eğitimine başlamada kesin bir yaş yoktur fakat genellikle çocukların tuvalet eğitimi için hazır bulundukları dönemin 24-36 ay arasında olduğu gözlemlenmektedir.Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu anlamanız için bazı ipuçlarına ihtiyacınız vardır.

  • Bezi ıslandığında rahatsızlık hissediyorsa

  • Çiş ya da kakasının geldiğini fark edebiliyorsa

  • Tuvalete gitmeye istekli ve korkmuyorsa

  • Kısa bir uykudan sonra bezi kuru kalkabiliyorsa

  • Kısa yönergeleri anlıyor ve uygulayabiliyorsa

  • Tuvaleti geldiğinde koltuk arkasında sessizce duruyorsa

çocuğunuz hazır olduğunun sinyallerini size veriyor demektir. Ebeveynin çocuğunu gözlemlemesi ve sinyallerine odaklanması oldukça önemlidir. Böylelikle çocuğunun tuvalet eğitimine başlayabilecektir. Tuvalet eğitimine başlarken ebeveynin de kendini hazır hissetmesi ve sürece karşı sabırlı olması gerekmektedir.

  • Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlamalıyım?

  • Neler yapmalıyım?

  • Neler yapmamalıyım?

   Bazı çocuklar için lazımlık kullanarak eğitime başlamak kolay olurken bazıları klozete takılan aparat ile rahat edebilir. Çocukların otururken ayaklarının yere basması olası korkularına karşı güven duygusunu geliştirecektir, bu nedenle çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık ya da klozet aparatı almaya özen göstermelisiniz. Başlarda klozete oturmak istemezse ısrarcı olmamalısınız (Klozete düşmekten korkuyor olabilir). Tuvaleti geldiği zaman lazımlık ya da klozet aparatını kullanabileceğini çocuğunuza hatırlatmalı ve cesaret vermelisiniz. Eğitim sürecinde ara ara altına kaçıracaktır bunun için çocuğunuza kızmamalı, cezalandırmamalı ve sert bir yaklaşım göstermemelisiniz. Kolay çıkarabileceği elbiseler giydirmeye özen göstermelisiniz. Bu yaş grubunda kaka çocukların en önemli parçalarından biridir. Bu nedenle veda ederken zorlanabilirler ve görmek isteyebilirler, birlikte sifona basarak kakaları gönderebilirsiniz (eğer korkmuyorsa). Kakanın çok pis olduğunu ve kötü koktuğunu söylememelisiniz. Ayrıca gündüzleri tuvalet eğitimine başladığınızda geceleri bez kullanmamınızı öneririm. Bir kere bezi çıkardığınızda tekrar bağlamamalı ve çocuğunuzun tuvalet bilinci geliştirebilmesi için geceleri belli aralıklarla tuvalete kaldırmalısınız.

Kolaylıklar dilerim.

Sevgiler...

bottom of page